14/12/2010

ביטוח משכנתא – מומלץ לכל לווה


חשיבותו של ביטוח המשכנתא היא עצומה. ביטוח זה אשר בא למגן את הלווה מפני איבוד כושר החזר ההלוואה או מפני נזק רחב היקף לנכס, הינו כמעט בגדר חובה עבור כל לווה רציונאלי אשר מעוניין למזער את סיכוניו.
נטילת משכנתא לצורך רכישת דירה או בית – פעולה זו הינה כמעט בגדר חובה עבור מרביתנו, או לפחות עבור מי שלא זוכה לסיוע כלכלי כבד משקל מהוריו או מהדוד העשיר מאמריקה. על מנת לרכוש נכס – ללא ספק אחת ההוצאות הגדולות בחיים, מרביתנו נאלצים להתחייב להחזרי משכנתא לבנק למשך עשרות שנים. במקרה כזה, בו הנכס שרכשנו משמש כעירבון להחזרי ההלוואה, כדאי ומומלץ ביותר לרכוש ביטוח משכנתא אשר ימגן אותנו בפני צרות פוטנציאליות שעלולות לתקוף אותנו יום אחד.
מהו בעצם ביטוח משכנתא?
לרוב, מורכב ביטוח משכנתא משני ביטוחים שונים – הראשון הוא ביטוח חיים לחיי הלווה. כך, במקרה המצער של מוות בלתי צפוי או איבוד כושר העבודה, משלם הביטוח את החזרי המשכנתא בהם אותו לווה כבר לא יכול לעמוד בהתאם לגובה הכיסוי שנרכש. במידה ונרכש כיסוי מספק, יתרת התשלום תועבר ללווה ולבני משפחתו. הביטוח השני המרכיב את ביטוח המשכנתא הוא ביטוח לנכס אשר נרכש. ביטוח זה ממגן את בעלי הנכס מפני נזקים פוטנציאליים כגון שריפה, רעידת אדמה או כל צרה פוטנציאלית אחרת אשר עלולה לפגוע בשלמות מבנה הדירה. כמובן שניתן לרכוש ביטוחים בהיקפים שונים, אשר מכסים טווחים שונים של פגעים פוטנציאליים לדירה.
חשיבותו של ביטוח המשכנתא היא עצומה. ביטוח זה אשר בא למגן את הלווה מפני איבוד כושר החזר ההלוואה או מפני נזק רחב היקף לנכס, הינו כמעט בגדר חובה עבור כל לווה רציונאלי אשר מעוניין למזער את סיכוניו. נטל המשכנתא עלול להיות כבד גם עבור אנשים בריאים אשר לא נגרם לדירתם שום נזק, אך נאלצים לעבוד קשה על מנת לעמוד בתשלומים חודשיים בני אלפי שקלים, כמובן במקביל לעלות המחייה השוטפת הבלתי זניחה של משפחה. מקרה מצער של נזק חמור לנכס, פציעה או חס וחלילה מוות, עלול להותיר את משפחת הלווה בברוך כלכלי ממנו לא תצא במשך שנים רבות.
הכיסוי המשולב שמציע ביטוח משכנתא ממוצע (לנזקי רכוש ולאבדן כושר עבודה) הינו אחד הביטוחים המשתלמים והמתבקשים ביותר שניתן לרכוש. עבור מי שבימים אלו חותם על המשכנתא שלו ומעוניין לברר בנוגע לביטוח, חשוב לשים דגש על כמה אספקטים מרכזיים – בראש ובראשונה, וודאו כי אתם מבינים לפרטי פרטים את הרכב הפוליסה – מה היא כוללת בדיוק, אילו מצבים היא מכסה ומהו גובה הכיסוי. מומלץ לרכוש פוליסה אשר תמגן אתכם גם בפני נזקים בפנים הבית, דוגמת נזקי צנרת או חשמל, נזקים אשר עלולים להעמיד בפניכם הוצאות רבות נוספות בבוא היום.
יש לשים לב ממי אתם רוכשים את הביטוח. כיום, ניתן לרכוש ביטוח הן מחברת ביטוח, והן מהבנק אשר מציע לכם את המשכנתא. ההבדל העיקרי בין שני המקורות הללו הוא המחיר. על פי רוב, מחירי חברות הביטוח זולים יותר מאלו שמציע הבנק. עם זאת, במידה ואתם רוכשים ביטוח מחברת ביטוח, וודאו כי הבנק שלכם יהיה מוכן לאשר לכם את הפוליסה הזו (הבנק צריך לתת אישור שכן הוא צפוי לקבל פיצוי מהביטוח במקרה ואיבדתם את האפשרות להחזיר את ההלוואה בעצמכם). אישור זה תלוי בגובה הכיסוי של הביטוח. במידה והבנק מאשר את הפוליסה כביטוח למשכנתא שהוא מעניק לכם, לכו על הפוליסה הזולה מבין האפשרויות.
לסיכום, ביטוח למשכנתא, אשר מורכב למעשה מביטוח חיים (ואבדן כושר עבודה) ומביטוח לנכס, הינו מומלץ ביותר לנוטלים משכנתא בימים אלו. ביטח זה עלול להציל אתכם ביום מן הימים מפשיטת רגל כלכלית בעקבות אסון כזה או אחר.
הכתבה נלקחה מאתר נדלן קום