קחו אתנחתא קלה מחיפוש נכס באתר שלנו, כדי להציץ בדירות מיוחדות בתל אביב  :)

 

בתים מבפנים 2019 - תל אביב

פורסם  ב"הארץ"

גלב סמירנוב

פסטיבל בתים מבפנים 2019 יתקיים זו השנה ה-13 ברציפות בשיתוף עיריית תל אביב יפו, בימים חמישי עד שבת, ה-19-21 בספטמבר 2019. האירוע יכלול תכנית של ביקורים וסיורים נדירים בבתים ובמבנים הכי מסקרנים בעיר, חלקם הגדול מעולם לא נפתח לקהל הרחב. שימו לב - חלק מהסיורים מצריכים הרשמה מוקדמת באתר האירוע.

בית קריגר
סיורים מודרכים בבניין לשימור בסגנון הבינלאומי שנודע בשם בית קריגר. בבניין גרה מאז בנייתו משפחתם של הרופאים ד"ר משה וד"ר פני (צ'לנוב) קריגר, והוא משמש כיום כמלון בוטיק. הסיורים יתחילו בחדר ההסבה שבקומת הכניסה, שם יובא סיפור תולדות הבית שעוצב מחדש בשנת 2012, ויימשכו בדירות ששופצו באותה השנה בעיצוב עכשווי תוך שימור סממני הבאוהאוס, ובחדר המדרגות שנותר בעיצובו המקורי. לחלק מהסיורים יתלוו נכדיהם של בני הזוג קריגר. יתקיימו שלושה סיורים המוגבלים לשלושים משתתפים בסיור. מותנה ברישום מוקדם.
אדריכלים: זאב רכטר, 1934. אדריכלי התוספת והשימור: מיכל וחזי ברקוביץ'.
איפה: בית קריגר, שדרות רוטשילד 71
 

בריכות דגי הזהב הסודיות
סיור עם האדריכל דקל גודוביץ בעקבות מחקר שערך עבור מחלקת השימור של עיריית תל־אביב-יפו על מזרקות ובריכות דגי זהב שנבנו בעיקר בבתי באוהאוס בשנות השלושים. בריכות אלו הן אלמנט ייחודי בקנה מידה עולמי, שנבנה כמעט רק בתל אביב. קרוב למאה בריכות ומזרקות מעין אלה נבנו אז, מתוכן שרדו כשבעים, ורובן מלאות כיום בעפר ובפסולת, או שהפכו לאדניות ולמקומות חניה וממשיכות להיהרס. כדי לעודד מודעות לצורך בשימורן וכדי לשקם את הבריכות שנותרו, כותב גודוביץ ספר על בריכות אלה ומחפש שותפים להוצאתו לאור. שאיפת הסיור (והספר) היא לגרום לקהל גדול להישבות בקסם קולות פכפוך המים ואוושת הדגים בבתי הבאוהאוס בעיר הלבנה. משך הסיור כשעה וחצי. הסיור פתוח, ואין צורך ברישום מוקדם.
אדריכלים: דקל גודוביץ שינחה את הסיור
איפה: רחוב ריינס 4
 

גן השבילים המתפצלים
אבנר כהן, חוקר אמנות ומדריך טיולים בתל אביב, יוביל את הסיור שיקלף את העיר הלבנה, זו שמאופיינת בסגנון הבנייה המודרניסטי הבינלאומי בעל הקווים האופקיים והמרפסות הלבנו. הסיור יחשוף את סיפורם של הבניינים האקלקטיים שנדרסו תחת חלום הבאוהאוס. הסיור יעבור בין באחוזת בית, יציג את סגנון האדריכלות המקושט והרבגוני, וידון בנחייתו הגורפת של יעקב בן סירא (מהנדס העיר תל אביב בין 1929 ל־1950) לחפות את כל הבניינים האקלקטיים בעיר בחזיתות מודרניסטיות בסגנון הבינלאומי (באוהאוס). הסיור ידון גם ברקע התרבותי שעמד מאחורי מהלך זה כסיבה האפשרית להעלמתו (כמעט) של הסגנון האקלקטי מהנוף התל אביבי. משך הסיור כשעה וחצי. שלושה סיורים ברישום מוקדם, המוגבלים לחמישה-עשר משתתפים בסיור.
אדריכלים: מגוון אדריכלים
איפה: במרכז השדרה, שדרות רוטשילד 13
 

באוהאוס מבפנים ומבחוץ  
סיור בדירה בבניין בסגנון הבינלאומי ששופצה עבור אשת תרבות תוך פרשנות מחודשת למסורת הבאוהאוס. בדירה חדר קריאה, פינת כתיבה, קיר לתצוגת יצירות אמנות מתחלפות ומחיצת עץ מתקפלת ברוחב חמישה מטרים שמפרידה בין אזוריה הפרטיים והציבוריים. פרטי הנגרות והגמר המשולבים בה עוצבו בהשראת הקווים המעוגלים המאפיינים את הסגנון הבינלאומי באדריכלות. כעת מוצגות על קיר הכניסה עבודות של אמנים ישראלים עכשווייים. בית פתוח, אין צורך ברישום מוקדם.
אדריכלים: יהושע שטיינבוק, 1936, תכנון ועיצוב פנים: studio PROJECT - רות ליאונוב.
איפה: בית קולסקי, רחוב נחמני 28, דירה 12
יאכטה מבפנים 
איך נראית מקלחת ביאכטה ומה גודלה של מיטה זוגית? איך חיים במשך חודשים בלב ים עם מטבחון בגודל 80 סנטימטרים? הצצה ליאכטה בת שלושה חדרי שינה וסלון, המתפרסים על שטח של כעשרים מטרים רבועים בסך הכל, והיכרות עם דנית כהן ז'ורבין שמגדירה את היאכטה שלה כ'קרוואן בים'. הכניסה היא לקבוצות של שמונה משתתפים בכל סבב. הביקורים יתקיימו מדי רבע שעה, יש לחלוץ נעליים בכניסה. 
איפה: רחוב אליעזר פרי 14, מרינה תל אביב (מול מסעדת פורטונה)
 

שכונה לדוגמה
מרגרט בן חמו, תושבת שכונת שפירא ופעילה חברתית, תוביל את הסיור שיציג את אחת השכונות הדינמיות בעיר, מנקודת מבטה של תושבת ותיקה ומעורבת. הסיור יעבור ברחבי השכונה ויציג את אופייה, תושביה, היחסים בין הקהילות השונות, מקומו של המרכז הקהילתי בחיבור ביניהן, וכן יתייחס להתחדשות העירונית שעוברת על השכונה ולתשתיות המשתנות בה. סיור פתוח, אין צורך ברישום מוקדם.
איפה: מסילת ישרים 92, שכונת שפירא
 

טבע פראי בגני יהושע
סיור בהדרכת אדריכל ליאב שלם, אקולוג הפארק, שיציג את הפעולות האקולוגיות שנעשו בפארק בשנים האחרונות כדי לשקם בו בתי גידול טבעיים ולהשיב אליו מגוון של בעלי חיים. הסיור יתחיל באתר הצפרות החדש המושך אליו ציפורי מים וציפורי שיר וימשיך לצפייה ברעיית כבשים אקולוגית - אמצעי לשיקום הצומח ולהקטנת סכנת השרפות. מומלץ להגיע לסיור עם משקפות ועם מגדירי עופות. אין כניסה לכלבים למתחם הרעייה שבתל נפוליאון. הסיור הוא לחמישים הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם. משך הסיור כשעה וחצי.
איפה: בכניסה לפארק הצפרות (מומלץ לחנות בחניון החווה החקלאית)
 

בית ולקובסקי
הצצה לאחד הבניינים האקלקטיים והמרשימים בשדרות רוטשילד. בניין פינתי גדול בעל ארקרים (מרפסות סגורות) ופרטי מסגרות מרשימים המיועד להפוך למלון בוטיק. הביקור יכלול כניסה לשתי דירות בבניין: דירת שותפים בקומה השנייה שבה נשתמרו מרצפות מעוטרות, חלונות ודלתות מקוריים ונחשפו חלק מציורי הקיר, ודירת פרטר ששימשה במקור לאחסון ולמגורי עובדים והוסבה לדירת סטודיו. שתי הדירות עוצבו בחן ובהומור, בין היתר באמצעות שימוש חוזר בחפצים שנמצאו בהן, כגון שולחן אוכל שנבנה מדלת הבטון של כספת סניף הבנק אשר פעל בקומה השנייה. בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.
אדריכלים: משה צ'רנר, 1925. עיצוב הפנים של הדירות: גיא דניאל לוי.
איפה: שדרות רוטשילד 55
 

בתים מורדים וגינות מורדות
איך מתמודדים בלב העיר עם המשבר האקלימי והאקולוגי? בסיורים שיובילו חברי הקהילה האקטיביסטית העירונית עץ-בעיר הפועלת מאז 2006, יוצגו התנועה הגלובלית המרד בהכחדה, המהפכה שהיא מבקשת ליצור, הדירה שבה מתגוררים תמי צרי ואלון אלירן עם חברי הקהילה, וכן גינות סמוכות המטופחות על ידיה, בהן הגינה המתוכננת בבית ליבלינג המחודש. משך הסיורים כ-45 דקות. תשעה סיורים לחמישה-עשר הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם. 
איפה: רחוב ביאליק 25, כיכר ביאליק.
 

בניין לדוגמה
הזדמנות להצטרף לסיור הקולי החדש שמושק בבית ליבלינג, בניין לדוגמה, הלוקח את המשתתפים למסע בבניין ובעיר. הסיור (ניתן להורדה באפליקציית האודיו של בית ליבלינג Liebling Haus Audio), כולל סקירה של עשרות אלמנטים אדריכליים בבניין, שהוא דוגמה אחת מני רבות לאדריכלות הסגנון הבינלאומי בתל אביב־יפו, וכן הסברים מפי אנשי מקצוע וסיפורים של אנשי העיר וצאצאים של דיירי אידלסון 29. ב-21 בספטמבר בשעה 16:00 יתקיים אירוע השקה לתערוכה בנוכחות יוצרי הפרויקט ודוברים נבחרים, ובמסגרתו יתקיים סיור קולי חי לעשרים הבאים הראשונים. בסוף הסיור יוזמנו המשתתפים לבחור סיור נוסף מתוך תפריט הסיורים בעיר ולצאת מהבניין החוצה, אל העיר. מדריך קולי אפשר לשאול בקומת הקרקע של בית ליבלינג. סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.
אדריכלים: אוצרת: אדריכלית ליה כוכבי, תחקיר ועוזרת אוצרת: אדריכלית אילת רפופורט.

 

 TLV HOMES בתים בתל אביב  TLV HOMES